Hamilelikte Mide Bulantısı – Sabah Hastalığı

Hamilelikte mide bulantısı, kusma ile birlikte bir çok hamileliğin ilk aylardaki belirtilerindendir. Kaygılanmanıza hiç gerek yok. Bunlar, çok rahatsız edici de olsa, bedeninizde gerçekleşmekte olan değişikliklerin doğal bir sonucudur. Kısaca, hamileliğin geleneksel yan etkileri diyebiliriz.

Hamileliğin en sık rastlanan belirtilerinden biri, ilk birkaç ay içinde genellikle sabahları görülen, bulantı ve kusmalardır. Bazı ülkelerde “sabah hastalığı” adı verilen bu rahatsızlıktan, hamile kadınların yaklaşık yarısı etkilenir ve hamileliğin bedensel olarak hissedilen ilk belirtisi olabilir.

Bazı kadınlar, bulantı dönemlerinde kendilerini öylesine rahatsız hissederler ki, ruhsal çöküntü içine girer, bu korkunç bulantılardan hiç kurtulamayacakları duygusuna kapılırlar. Bulantı ve kusmalar, normal hamileliğin bir parçası sayılır ve sizi çok rahatsız ettiği durumlarda bile, herhangi bir kaygı duymanıza gerek yoktur.

Ne Zaman Başlar?

Bulantı ve kusmalar, genellikle gebeliğin 6. haftasına doğru başlar, 10. haftaya doğru azalır, 13. haftaya doğru kaybolurlar. Bazı hamile kadınlarda 16. haftaya kadar sürdükleri görülürse de, daha uzun sürmelerine çok az rastlanır.

Hamilelik dönemi bulantılarının belirtileri kadından kadına ve gebelikten gebeliğe değişir. En yaygın belirti baş dönmesi, öğürme ve kusma ile halk arasında “aşerme” ya da “aş yerme” adı verilen bazı yiyeceklerden ve kokulardan tiksinmedir. Bu arada bazı yiyecekleri de sürekli yeme isteği duyabilirler.

Neler Yapılabilir?

Yalnızca sabahları değil, günün herhangi bir saatinde de ortaya çıkabilen bulantı ve kusmalar yüzünden, bütün etkinliklerinizden vazgeçmeniz gerekmez. Başladıkları zaman ne yapacağınızı bilmeniz ve gerekli önlemleri almanız yeterli olacaktır.

 • Gündüzleri belirli aralıklarla dinlenmeye özen gösterin. Çalışıyorsanız, mesai arkadaşlarınızla bu konuda konuşmanız faydalı olacaktır.
 • Dar giysiler giymekten kaçının.
 • Bulantıyı bastırmak için yanınızda grissini, yoğurt, çiğ sebze gibi hemen atıştrabileceğiniz bir şeyler bulundurun.
 • Karbonhidratlar bulantı duygusuyla savaşmayı kolaylaştırır. Öğünlerinize, kepekli ekmek, pirinç ve patates’i ekleyebilirsiniz.
 • İçinizde tiksinti uyandırıcı yiyeceklerden ve kokulardan uzak durmaya çalışın.
 • Aşırı yağlı ve kızartılmış besinlerden uzak durun.
 • Yatağınızın yanında, sabah kalkar kalkmaz atıştıracağınız bir şeyler bulundurun.
 • Gereksiz tartışmlardan ve sıkıcı ortamlardan uzak durun.
 • Çok sigara içilen, dumanlı yerlerde bulunmayın.
 • Doktorunuz gerekli görmedikçe, kesinlikle hiçbir ilaç almayın.

Bulantılarınız ne kadar şiddetli, rahatsız edici olsa da, ruhsal durumunuzu etkilemesine fırsat vermeyin. Unutmayın ki, bu bulantılar bir süre sonra geçecek ve hamileliğiniz yeniden normal seyrine dönecektir. Yapmanız gereken en önemli şey, bu bulantıların gereksiz bir stres durumu yaratmasına fırsat vermemenizdir. Biraz dişinizi sıkın ve bunları, bedeninizdeki olağanüstü değişikliklerin bir parçası olarak kabul etmeye çalışın.

Bu yazı 45.780 defa okunmuştur.

  

You may also like...

1 Response

 1. Nur diyor ki:

  9 haftalık gebeyim ve son 1 haftadır kötü bir şekilde mide bulantım ve halsizliğim var. Yiyeceklerin kokularına dayanamıyorum hemen midem bulanıyor. 3. aydan sonra geçer diyorlar ama önerisi olan var mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>