Hamile kalmak için en uygun zaman

Duygusal ve parasal açıdan hazır olduğunuzu düşünüyor ve bir bebek sahibi olmak için “tam zamanı” diyorsunuz. Evet ama unutmayın ki, dikkat etmeniz gereken bir nokta da bedensel açıdan hazır olmanız.

Bebek sahibi olmak isteyen her 100 çiftten 80-90 kadarı, hiçbir güçlükle karşılaşmadan bir yıl içerisinde amaçlarına erişirler. Hamile kalma şansınızı arttırmanız, yumurtlama zamanını belirleyerek, o tarihte cinsel ilişkiye girmenize dayanır. Bununla birlikte, bütün cinsel yaşamınızı buna bağlı olarak düşünmekten de kaçınmanız gerekir. Cinsel ilişkiyi bütünüyle “hamile kalma” amacına bağlamak, eşler arasında gereksiz gerginlikler yaratabilir.

Hamile kalma olasılığınızın en yüksek olduğu zaman, yumurtlamanın hemen sonrasıdır. Yumurtlama her ay, genellikle adet görmenizden (regl) 14 gün önce olur. Dolayısıyla, 12. gün ile 16. gün arasında cinsel ilişkide bulunursanız, hamile kalma olasılığınızı arttırmış olursunuz.

Hamile kalmadan önce ve hamileliğiniz süresince iyi beslenmelisiniz. Unutmayın, bebeğiniz yalnızca sizin yediklerinizle beslenir. Dolayısıyla, sağlıklı bir beslenme rejimi uygulamanız, size ve bebeğinize iyi bir başlangıç sağlayacaktır. Bu süreç içerisinde şeker ve yağlı besinleri kesmeli ve daha çok taze besin almalısınız.

İdeal rejim besinleri

  • Et ve balık
  • Tereyağı ve yoğurt gibi süt ürünleri
  • Kepekli ekmek
  • Tahıllı makarna türü hamur işleri
  • Pirinç ve baklagiller
  • Taze ve kurutulmuş meyveler
  • Taze sebzeler

Bu yazı 656 defa okunmuştur.

  

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>