Kayıt Sayfasına Hoşgeldiniz
Giriş Sayfasına Hoşgeldiniz
Şifrenizi mi unuttunuz?
Hamile kalmak için en uygun zaman
Hamile kalmak için en uygun zaman
29
Şub

Duygusal ve parasal açıdan hazır olduğunuzu düşünüyor ve bir bebek sahibi olmak için “tam zamanı” diyorsunuz. Evet ama unutmayın ki, dikkat etmeniz gereken bir nokta da bedensel açıdan hazır olmanız.

Bebek sahibi olmak isteyen her 100 çiftten 80-90 kadarı, hiçbir güçlükle karşılaşmadan bir yıl içerisinde amaçlarına erişirler. Hamile kalma şansınızı arttırmanız, yumurtlama zamanını belirleyerek, o tarihte cinsel ilişkiye girmenize dayanır. Bununla birlikte, bütün cinsel yaşamınızı buna bağlı olarak düşünmekten de kaçınmanız gerekir. Cinsel ilişkiyi bütünüyle “hamile kalma” amacına bağlamak, eşler arasında gereksiz gerginlikler yaratabilir.

Hamile kalma olasılığınızın en yüksek olduğu zaman, yumurtlamanın hemen sonrasıdır. Yumurtlama her ay, genellikle adet görmenizden (regl) 14 gün önce olur. Dolayısıyla, 12. gün ile 16. gün arasında cinsel ilişkide bulunursanız, hamile kalma olasılığınızı arttırmış olursunuz.

Hamile kalmadan önce ve hamileliğiniz süresince iyi beslenmelisiniz. Unutmayın, bebeğiniz yalnızca sizin yediklerinizle beslenir. Dolayısıyla, sağlıklı bir beslenme rejimi uygulamanız, size ve bebeğinize iyi bir başlangıç sağlayacaktır. Bu süreç içerisinde şeker ve yağlı besinleri kesmeli ve daha çok taze besin almalısınız.

İdeal rejim besinleri

  • Et ve balık
  • Tereyağı ve yoğurt gibi süt ürünleri
  • Kepekli ekmek
  • Tahıllı makarna türü hamur işleri
  • Pirinç ve baklagiller
  • Taze ve kurutulmuş meyveler
  • Taze sebzeler

Bu yazı 108 defa okunmuştur.

Yazı Hakkında Hiç Yorum Yapılmamış
Çok Okunanlar
Son Yorumlar
31. haftaya girdik ama belim ve sırtım aşırı ağrıyor. Vücut ağırlaştı diye düşünüyorum. Eşim yardım etmese yerimden kalkamıycam. Allah hepimize hayırlı doğumlar eylesin.
Daha bebekken bu korkuyu aşmak lazım. 24 yaşındayım su korkumu yeni yenebildim.
Bebeğimizi her gün Chicco'nun sabunu ve şampuanı ile yıkıyoruz. Komşum haftada 2 kereden fazla şampuan ve sabun kullanmayın dedi. Onun yerine sadece su ile yıka dedi ama ne yapsam bilemedim.
9 haftalık gebeyim ve son 1 haftadır kötü bir şekilde mide bulantım ve halsizliğim var. Yiyeceklerin kokularına dayanamıyorum hemen midem bulanıyor. 3. aydan sonra geçer diyorlar ama önerisi olan var mı?
Gebelik boyunca sürekli meyve tüketmeme rağmen grip oldum. 36. haftadayız. Çok ağır geçirmiyorum ama bebeği etkiler mi? Öneriniz var mı? Bu konu beni baya rahatsız etti.